iletisim@raspberry-tr.com

Raspberry Pi Nedir ?

Raspberry Pi Nedir ?

Raspberry Pi ortalama olarak kredi kartı büyüklüğüne sahip bir mini bilgisayardır. Raspberry Pi’nin çıkış amaçlarından biri makul fiyatlı bir bilgisayar sunmaktır. Raspberry Pi üzerinde bulunan usb portları ve görüntü çıkış birimleriyle rahatlıkla bilgisayar olarak kullanılabilir. İhtiyacınız olan sadece klavye, fare ve monitördür. Alım gücü düşük olan herkes için bilgisayara erişimin sağlanması açısından da gerçekten makul bir fiyat politikası uygulanmaktadır.

Günümüzde Raspberry Pi’nin en son versiyonu Raspberry Pi 3 Model B+ modelidir. 14 Mart 2018 tarihinde duyurulmuş olup hali hazırda Türkiye’de de satışı bulunmaktadır. Raspberry Pi 3 Model B+ daha eski versiyonlara nazaran boyut yönünden farklılık göstermemiştir. Ancak hız bakımından an itibarı ile en hızlısı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle internet bağlantı teknolojilerinde fark edilebilir derecede güncellemeye gidilmiştir.

En başında da söylediğimiz gibi Raspberry Pi satın aldığınızda kullanmak için gerekli olan temel bileşenler HDMI kablo ve HDMI girişi bulunan bir monitör ya da tv, klavye, fare, güç adaptörü. Güç adaptörü Raspberry Foundation’un önerisine göre 5v 2A olmalıdır. Bu gibi adaptörleri eski cep telefonlarının şarj cihazlarını kullanarak ta elde edebilirsiniz. Eğer ki adaptör kullanmak istemiyorsanız micro usb portundan da güç sağlayabiliyorsunuz.

Raspberry Pi üzerinde dahili bir depolama alanı bulundurmamakta. Bundan dolayı Micro SD kart ya da flash belleğe ihtiyacınız olmaktadır. Minimum 8 GB kapasiteye sahip bir Micro SD kart önerilmektedir. Micro SD kartınıza ya da flash belleğinize ARM tabanlı bir işletim sistemi kurarak Raspberry Pi nizi çalıştırabilirsiniz.

Raspberry Pi için oluşturulmuş en popüler ve önerilen işletim sistemi Raspbian’dır. Raspian, Debian Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Daha önce Linux tecrübesi edinmiş kullanıcılar için kullanımı gayet basittir. Kurulum işlemi de kolay ve hızlıdır.

Raspberry Pi için tek seçenek Raspbian olmadığı gibi Microsoft’un üretmiş olduğu Windows 10 IoT işletim sistemi de mevcuttur. Microsoft’un internet sitesi üzerinden de ücretsiz olarak kurulum paketi indirilebilmektedir.

Raspberry Pi hakkında temel bilgileri sunduktan sonra birazda Raspberry Pi ile neler yapabiliriz kısmı ile devam edelim.

Öncelikle Raspberry Pi sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz mini bir bilgisayar olarak kullanıma olanak vermektedir. Bunun yanında elektronik projeler, gömülü sistemlerde kullanımı, multimedya sistemi, sıradan televizyonları akıllı televizyona dönüştürmek gibi bir çok alanda kullanabilirsiniz.

Raspberry Pi üzerinde bulunan GPIO pinleri sayesinde üzerinde program yazarak çeşitli elektronik bileşenlerle iletişim kurmanızı ve ortaya bir çok proje çıkarmanıza olanak sağlar. Sitemizde bulunan GPIO şematiği sayfasından pinler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Raspberry Pi ile proje geliştirmek için kesinlikle programlama bilgisine sahip olmanız gerekmekte. Özellikle Python dili bu konuda başlıca kullanacağınız dil olacaktır. Bunun yanında C# ve Ruby dilleri ile de Raspberry Pi de programlama yapabilir ve projeler oluşturabilirsiniz.

Makalemizle alakalı olarak ilerleyen günlerde Raspberry Pi 3 Model B+ incelemesi, Raspbian kurulumu, Python programlama, Ruby programlama makaleleri ile karşınızda olacağız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: